Fredag

Stora scenen

09.15 Invigning

09.30 Sara Bergmark Elfgren om att skriva skräck och fantasy

10.20 Ingela Korsell aktuell med sista delen i PAX-serien

11.10 Jack Werner om källkritik

12.15 Panelsamtal – Selma 160 år

13.00 Arkan Asaad aktuell med boken Bortom solens strålar

13.40 Hans-Olof Boström Årets värmlandsförfattare

14.00 Lena Carlsson litteraturstipendiat

14.20 Olle Holmlöv litteraturstipendiat

14.40 Årets värmlänning

15.00 Christian Unge om sin bok Har jag en dålig dag kanske någon dör

15.50 Föreningen Värmlandslitteratur om vem som får Bengt Axelsson-stipendiet

16.05 Följ Maria Henriksson Sohlbergs sjukdomsresa

16.35 Anders Persson om huruvida ett nazistiskt parti kan ta makten i Sverige

Lilla scenen

11.30 Linda-Marie Nilsson om självhjälpsboken Så lärde jag mig att älska min kropp

12.15 Ung Kultur Möts

13.30 Fredrik Apollo Asplund om sin nya bok

14.00 Karlstads tjejjour informerar

Kunskaps- och mediascenen

10.00 Ingesunds folkhögskola underhåller

10.30 Träna med Molkoms folkhögskola

11.00 Kursdeltagare framför musik, sång och dikt av Erik Gustaf Geijer

11.30 Torgny Karnstedt ”Mitt språks gränser är min världs gränser

12.00 Geomediaforskning – vad är det?

12.30 Experimentverkstad med Medborgarskolan

13.00 Kulturskolans unga stråkelever underhåller

13.30 Mats Lerneby och Leif Jacobsen om serien Tidsväktarna

14.00 Vad kan du om värmländsk kultur?

14.30 Ali Alabdallah tipsar nyanlända var jobben finns

15.00 Riksdagsman Pål Jonson om Säkerhet i Norden

15.30 Biskop Sören Dalevi samtalar om präst- och biskopsgårdar 

16.00 Torgny Karnstedt presenterar Jag har tänkt mycket på oss och våra utmattade kroppar

16.30 Ylva Berg-Bohman vill lära barn varifrån mjölk kommer

17.00 Eva-Gunilla Ribbing berättar om boken om Esaias Tegnér

17.35 Charlotta Lagerberg Thunes skriver böcker som hjälper barn sätta ord på känslor

Bowlingscenen

11.30 Skådespelarworkshop med Värmlandsteatern

12.00 Danspedagogprogrammet bjuder på föreställning

12.30 Skådespelarworkshop med Värmlandsteatern

13.30 Framtidsfrön – Bokskapande och kreativitet i skolan

Värmlandsscenen

10.30 Rolf-Erik Solheim om boken Gustaf Fröding – och jag

10.55 Martin Bärjed aktuell med Sagan om ett skogsbryns andra del

11.25 Fjärilsmöten med Mikael Skalstad

11.45 Hans Westlunds senaste bok heter WHY NOT – två händers tankar

12.10 En hyllning till jojkaren och bildkonstnären Nils-Aslak Valkeapää

12.35 Jan R Ohlson om en kvinnas fantastiska liv

13.00 Linda Skugge om att leva med kronisk sjukdom

13.50 Margareta Iwald om Sagan i en träbit

14.15 Bernt-Olov Andersson om Den osynliga nåden

14.40 Kärleken till en kör

15.05 En berättelse om en hel by

15.30 Robert Warholm aktuell med sin tredje roman

16.00 Leif Mannerström fortsätter laga mat

16.50 Inga-Britta Sundqvist om Den gröna hemkunskapen

17.20 Alain Grenard om Nära mat till många gäster

 

Tema av Anders Norén