Värmlands bokfestival

17-19 november 2022 | Nöjesfabriken, Karlstad

Program

Med reservation för ändringar.

Fredag 18 november

Stora scenen

Alla programpunkter från denna scen kommer att streamas.

Starttid
15:59Pär Sahlin: Nadir och ingen annan + Sävaträsk
1:07:20Tintin Rönning, Ann-Britt Lilja och Ulrika Guldbrandsson: Ungas rätt till historia i närmiljön
1:46:28 Lisa Bjärbo: Fula tjejer
2:46:16 Johan Egerkrans: Drakar
3:17:10Moa Backe Åstot: Himlabrand
4:16:38 Årets Värmlandsförfattare och Region Värmlands litteraturstipendiater presenteras
4:34:15Värmland skriver
4:45:40Intervju med Årets Värmlandsförfattare, Erik Bergqvist
5:15:50Helena von Zweigbergk: 1959 Ingrid och George – en kärlekshistoria
6:01:32Helen Wigh: Tukta – möt Elin Roth i en ny spänningsroman
6:34:52Bengt Berg med gästerna Lars Larsson och Sara Broos: Under Ukrainas blåa himmel

Värmlandsscenen

Starttid
10.30 Malin Tyberg: Att förlora en far
11.00 Sofia Svarfvar: Där träden växer – om det lokala i en global värld
11.30 Lena Sewall: Mina värmländska matrötter – ett liv med mat och vänner
12.00 Rolf Nilsson, Peter Dahlström, Curt Engström: Klara på Kvarntorp 
12.30 Anna Ø Forsberg: Finnskogsarvet – Carl Axel Gottlunds dagböcker
13.00 Hanna Wirdegård: Varför blir jag aldrig fri?
13.30 Elsa Hallbäck: Ethel Halvarsson textilkonstnär
14.00 Yvonne Ihmels:Det föränderliga landskapet – Litteraturfestivalen på Mårbacka 2023 
14.30 Göran Bryntesson: Jössehärsblandning 
15.00 Region Värmlands litteraturstipendiat 1
15.20 Region Värmlands litteraturstipendiat 2
15.40 Region Värmlands litteraturstipendiat 3
16.00 Region Värmlands litteraturstipendiat 4
16.20 Molkoms Folkhögskola: Värmländska författares verk

Caféscenen

Starttid
10.30 Ida Flodin: Nordjobb – om att säsongsjobba i Norden
11.00 Jenny Momquist: Från pandemikaos till författare
12.00 Sara Bodin Olsson: Historisk värmländsk mat
12.30 Anders Mattsson: Lekvattnet – porten till Finnskogen
13.00 Rune Blidh: På spaning i Coronaskuggan
13.30 Louise Lindblom: Selma Lagerlöf och Ellen Key – en sällsynt vänskap
14.00 Carl Jan Granqvist: Berit Bergström och hennes mästerliga miniatyrer
14.30 Kjell Blomster och Gunnar Odhner: Historiska tillbakablickar  
15.00 Valter och Monica Fryxelius, Stiftshistoriska sällskapet: När Dömle var stiftsgård
15.30 Rune W Dahlén: Att baka pepparkakor med mormor – om längtan och kallelse
16.00 Annika Eriksdotter: I den djupa skogens famn
16.30 Ingemar Hedström: Smaragd i vulkansmidd kedja

Entréscenen

Starttid
10.30 Martin Bärjed och Ulrika Gustafsson: Alla tiders bibliofil bokskorpionen får egen bilderbok
11.30 Marianne Ringnér: Vem var Ester Ringnér-Lundgren alias Merri Vik?
12.00 Anna Helgesson: Jul, mänskliga rättigheter och solidaritet
13.00 Helena Cherin Nilsson: Din nyfikenhet kan vara nyckeln till dig och dina barns leenden
13.30 Camilla Sundqvist: Bokens yttre och inre liv – alla personer och betydande karaktärer
14.00 Nena Olin: Så många farväl – om livsvillkoren tidigt 1900-tal 
14.30 Håkan Larsson (Sahlströmsgårdens vänner): I historiens ljus – Enhet av mångfald
15.00 Helena Neraal och Catti Broqvist: En kärleksförklaring: Tack för maten – Dikt
15.30 Lars Alm: Berättelser från gruvstaden Kiruna 
16.00 Stefan Estby och Holger Nylén: Liv i Sverige – en förening som uppmuntrar människor att berätta om sina liv
16.30Hanna Ingvarsson, Annie H Einarsrud och Sofia Sköld: Att tillsammans skapa barnböcker som berör

Kunskapsscenen

Starttid
10.30 Erika Wallberg (Medborgarskolan): Låt ditt intresse bli kunskap med lustfyllt lärande i folkbildningen
11.00 Henrik Brors, Europa Direkt: EU ur tre demokratiperspektiv
11.30 Johanna Wallin: Emotional Fitness at work – träning för framtidens beslutsfattare
12.00 Henrik Hermansson: Allting handlar inte om dig själv 
12.30 Larson och Liljebjörn: Gustafsvik 1809 – ett Sverige vid avgrundens kant
13.00 Louise Alvarsson: Skriv – och må bra!
13.30 Berit Grinups och Ulla Dröschmeister: Ditt familjesammanhang gör dig till den du är
14.00 Lars-Arne Sjöberg: Mot en okänd morgondag
14.30 Hanna Wiik: Chefens dubbelliv – om chefer med psykisk ohälsa 
15.00 Sofia Söderberg, Tobias Malm och Lena Odh: Värmländsk mat med storys
15.30 Annelie Börjesson: FN – en utåtblickande inblick
16.00 Ulla Wentzel: Hallå: min faster. Var är du?

Lördag 19 november 2022

Stora scenen

Alla programpunkter från denna scen kommer att streamas.

Starttid
15:36 Drömsommarjobbet: Drömsommarboken
1:04:45Per Berggrén: Värmland – Kronan bland Svea rikes länder
1:30:20 Sanna Allåker och Åsa Dybwad Norman: Kulturskapare med uppdrag dans, textil och drama vid tre värmländska bibliotek
1:50:50 Roya Mosleh: 55 starka röster – kvinnor från jordens alla hörn
2:21:25 Leif Stinnerbom, Inger Stinnerbom och Thor Hauknes: Ett år med Västanå
2:47:30 Arvika Konsthantverk – 100 år av lustfyllt skapande
3:14:50 Jan Jörnmark: Övergivna platser finalen – Så förändras Sverige
3:45:55 Ann Edliden: Dör för dig – en samtidsskildring med satir och ett tydligt klassperspektiv
4:14:45 Gunnar Wetterberg: Tron har tolkats av prästerna i mer än tusen år
5:01:27 Molkoms Folkhögskola
5:22:12 Marit Kapla: Kärleken har många ansikten – berusning, omtanke och sorg
6:01:42Collan Staiger: Musikalisk avslutning

Värmlandsscenen

Starttid
10.30 Lena Gynnemo: I Gösta Berlings fotspår
11.00 Novelltävlingen Ett dygn år 2049 – Prisutdelning och boksläpp Antologi 
11.30 Victoria Björn Blomquist: Hemligheter, starka relationer och svek
12.00 Jonas Karlsson: Alla vill bli något annat än de är
13.00 Mikael Bergstrand och Carin Hjulström: Har Feelgood och Cosycrime någonting gemensamt?
14.00 Stefan Holm och Jessica Eriksson: Dessa tankar på dig
14.30 Margareta Wallin Wictorin, Jessica Edlom och Helena Vermcrantz: Föreningen Värmlandslitteratur presenterar: Vackraste Värmlandsboken
15.00 Jörn Lier Horst och Lina Bengtsdotter: Crime och den lilla ortens betydelse?
15.40 Göran Bryntesson: Jössehärsblandning 

Caféscenen

Starttid
10.30 Gunnar Lidén: Se med nya ögon – om yttre och inre resor både i geografin och själen
11.00 Fredrik Höglund, Gustaf Fröding-sällskapet: Gustaf Frödings okända barndom
11.30 Maria M. Berglund och Hedvig-Christina Hell: En stjärna slocknad i min famn – en lyrisk berättelse som berör
12.00 Marie Hedegård, Helen Billinger, Sylvia Lidén Nordlund: Att läsa och skriva är mindfulness
12.30 Kaj Branzell och Annika Westerholm: Yrken från förr – en rykande färsk antologi
13.00 Kenth E K Carlsson: 2063 – en positiv framtidsvision
13.30 Angela Rizzo: Från läkarstämma till bokmässa
14.00 Erik Kuoksu och Meri Alarcón: Autio – övernaturliga noveller på svenska och meänkieli
14.30 Marie Hedegård, Helen Billinger, Sylvia Lidén Nordlund: Att ge liv åt karaktärer
15.00 Sandra Albertus: Meningen med allt – en feelgood-roman med lagom mycket svärta
15.30 Matti Särkijärvi: Mygg, finnar och pungsvett

Entréscenen

Starttid
10.30 Karina Johansson: Pastorsänkan – ny mysdeckare i Sunnemiljö
11.00 Hugo Catolino: Ensamhet, makt, terror och saknaden efter kärlek
11.30 Kersti Vikström: En feel bad-drottning talar ut
12.00 Torbjörn Andersson: Den ofrivillige deckarförfattaren
12.30 Madelene Cicek: Hemligheten – Innan jag dör
13.30 Aline Lilja Gladh: Opålitliga karaktärer och sympatiska mördare
14.00 Katarina Bergdahl och Christina Rongedal: 5-åringars egna röster om mobilens betydelse i deras vardag
14.30 Anita Stjernlöf-Lund: Varför finns det så många granhäckar i Rud?
15.00Frida Gråsjö och Stina Flodén: Mord och mys

Kunskapsscenen

Starttid
10.15 Christina Olin Scheller: Lättläst – bokmarknad, ungdomslitteratur, skola
10.55Fredrik Wikström: Stoppa matsvinnet! En förpackad lösning
11.35Emma Engdahl: Kärlek – begär, tinder och din obotliga ensamhet
12.15 Dansföreställning Tema böcker
12.40 Leif Stinnerbom: Sagans oförtjänt dåliga rykte
13.20 Larry Greenberg: Livet under vattenytan: utforskande av vandrande fiskars liv och utmaningar
14.00 Malin Rönnblom Andreas Öjehag: Trängd demokrati. Om politikens vardag och om att vara människa
14.40 Annika Norell Clarke och Siri Jakobsson: Tonåringars sömn – vanor, ovanor, orsaker och konsekvenser
15.20 Sol Agin: Kommunikation och aktion i klimatrörelsen
%d bloggare gillar detta: