Värmlandsscenen
Lördag 7 november
Klockan 14.00
Vad får en människa att lämna allt bakom sig för kärleken, även när priset riskerar att bli förödande? I romanen Omöjlig i det jordiska följer vi Carin Görings dramatiska livsöde, från mötet med den berömde flygaren Hermann Göring i Stockholm 1920 till ett Europa på väg mot katastrof. Med historiska fakta som fond skildrar Ann Edliden kärlek, besatthet, andlighet och makt i en berättelse som rör sig nära några av 1900-talets mest omvälvande händelser. Romanen är en historisk berättelse om ödet, förbjuden kärlek och människans kamp mellan längtan och verklighet.
Ann Edliden är journalist på TT Nyhetsbyrån och kommer ursprungligen från Karlstad. Hon har tidigare arbetat på bland annat Sveriges Radio, SVT, Aftonbladet och Expressen, och driver även den kulturhistoriska podden Oförskämt att anta. Sedan debuten med Någon annans tidsfördriv 2021 har hon etablerat sig som författare med blick för både samtidens och historiens drivkrafter. Omöjlig i det jordiska är hennes tredje roman och visar hennes intresse för människor som hamnar mitt i de stora skeendena, där personliga val får långtgående konsekvenser.
I samtal med Kajsa Carlsson berättar Ann Edliden om kärlekens kraft, historiens avtryck och vägen från journalistisk research till skönlitterärt berättande.
